10:16 / 24.04.2021.

Autor: HRA

Schedule of Discussions and Festival Programme

Prix Marulić 2021

Prix Marulić 2021

Foto: HRA / HRA

Monday, May 24 


10:00 - 10: 45 – Jury Meeting


11:00 - 13: 00 – Discussion Documentary Category:


1. Australia / ABC - Blue Lake: Finding Dudley Flats

2. Belgium / Sofie Palmers- Moscow Mania

3. Bulgaria / Bulgarian National Radio - The Urban Detective-Episode7: My Dear Futurist Friends

4. Canada / Rebecca Nolan (Windswept Radio Inc.) - The Pear Tree

5. Czech Republic / Czech Radio - Heck

6. Croatia / HRT - The Day I Shall Not Forget for the Rest of my Life

7. Denmark / GB / Nanna Hauge Kristensen /Falling Tree Production - "Hope" is the thing with feathers

8. Egypt / Radio of the Arab Republic of Egypt - The Art of Square Poems

 


Tuesday, May 25


10:00 - 13:00 – Discussion Documentary Category:


1. Germany / Deutschlandfunk Kultur - Recorded Songs Don't Ever Die

2. Ireland / Rockfinch Ltd - My Modest Proposal

3. Ireland / Zoë Comyns/ New Normal Culture - Shakespeare's Starling

4. Netherlands / Mikea Media - Voice of Rembrandt

5. Poland / Polish Radio Lublin - The Man Who Sings from the Heart

6. Switzerland / SSR SRG-RSI - A Red Whale Dream

7. UK / Falling Tree Productions Ltd. - Madame Bertaux

8. UK / Sarah Cuddon/Falling Tree Productions - The Wind Phone

 


Wednesday, May 26


10:00 - 13:00 – Discussion Drama Category:


1. Austria / ORF - Woyzeck

2. Belgium / Cristian Fierbinteanu and Lucie Robet - Maldoror (Canto II /stanza7: The Hermaphrodite)

3. Croatia / HRT – Little Moscow

4. Czech Republic / Czech Radio - Virtuoso

5. Germany / Austria / ORF Kunstradio & Udo Moll - Abenteuer

6. Germany / Deutschlandfunk - Ponto dos Mentirosos - Atlas of a Village

7. Germany / SWR Baden Baden - When Weather was Wildlife

8. Poland / Polish Radio Theatre - Twelfth Night, or What you will…

9. Serbia / RTS /Radio Belgrade - Isidora Sekulic- Apostle of Solitude

10. Slovakia / RTVS - My Children (part I)

 

 Thursday, May 27


10:00 - 13:00 – Discussion Drama and Short Forms Category:


1. UK / BBC Radio Drama North - This Changeling Self

2. UK / BBC – Gudrun

3. Canada / France / Neil Sandell - The Collector

4. Croatia / HRT - Earthquake

5. Croatia / HRT - Nicholas

6. Germany / Christine Kriegerowski & Bernhard Wöstheinrich - Berlin Program - To Novelists and Their Critics

7. Iran / Fatemeh Rafiee - The Iranian Halloween

8. Ireland / RTÉ lyric fm - Correspondences

9. Portugal / Sofia Saldanha (for Radio Atlas) - The Box

10. Serbia / Artworks Audio Snežana Ristić & Radonja Leposavić - Bauhaus - Audio Collage

11. Serbia / RTS/Radio Belgrade - Deconstruction - One Hundred Years of Melancholy

12. Spain / Resonar - National Episodes. Saragossa

 


Friday, May 28


10:00 - 11:00 – Jury Meeting


12:00 – 14:00 – Round Table


19:00 - Announcement of the 24th Prix Marulic Winners



Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!